Wersja archiwalnaPrint This Page

Żeromski o Michałowicach

Michałowice w literaturze i historii

Tutaj walczył Rafał Olbromski

ŻEROMSKI O MICHAŁOWICACH

pola

"Ostrze zaorało po kości i ognistym jęzorem wżarło się w bok".

Stefan Żeromski w powieści "Popioły" wielokrotnie wymienia nazwy miejscowości, które należą teraz do Gminy Michałowice.

Dowodzona przez księcia Józefa Poniatowskiego armia Księstwa Warszawskeigo zastępowała drogę przeważającym wojskom austriackim. Bitwa została stoczona 9 kwietnia 1809 roku - jest to znana z podręczników historii bitwa pod Raszynem.
Zajrzyjmy do rozdziału pt. "Nad brzegiem Rawki": "Kompania miała rozkaz przebyć błota rzeczki Rawki poniżej trzech stawów w Michałowicach. (...) Pomiędzy ich szlakiem a Pęcicami stało bagno-głębia, bezgruncie paskudne, zawleczone wodą i szerokie blisko na wiorstę. (...) Zbliżywszy się do wioski Reguł żołnierze spotkali chłopów orzących swe niwy. (...) Wąską dróżką od Nowej Wsi w stronę Nadarzyna przeciskała się straż przednia. (...) Dwór w Opaczy stał w niewielkim, pustym ogrodzie."
Miejscowości te, wraz z oddziałem wojska, przemierzał konno podporucznik Rafał Olbromski. I tutaj wziął udział w potyczce:
"Patrol austriacki szedł w strone nadarzyńskiego traktu, wracając widocznie z rekonesansu. Ukośnie miał przeciąć pole przed frontem polskiego oddziału." Doszło do walki na lance i szable. "Pałasz (Rafała) miotał się błyskawicą, strzelał wokoło i krzesał ogień. W pewnej chwili zgiął się na bok pod strasznym ciężarem." Młody oficer został ranny. Poczuł "mrówki, mrowisko w dłoni, w łokciu, w ramieniu..."
Jak skończyło się to dla literackiego bohatera? Proszę przypomnieć sobie ten epizod ze znanej powieści.
Zapraszamy do czytania "Popiołów".

Biuletyn Informacyjny
Zarządu Gminy Michałowice
maj - czerwiec '95


Artykuły prasowe, zdjecia oraz wszelkie informacje zamieszczone na stronie zbierane były przez cały czas działalności Biblioteki. Kopiowanie całości lub części artykułów jest dozwolone pod warunkiem podania źródła i autora.

^ Góra

Poprzednia strona: Artykuły o Michałowicach
Następna strona: Początek Raszyńskiej przed II Wojną


© Copyright 2006-2018
Powered by KAWASoft